Food: Week One

This week we are going to talk about buying food.

Watch the video « How Many Prawns? » (0:45-2:03).

Answer the questions:

  • What does Anne buy?
  • How much does it cost?

Watch the video again.  Read the transcript.

living english_shopping

 

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *